środa, 11 lipca 2012

Film: "Tajemnica Brokeback Mountain"

Dziś chciałabym zachęcić Was do obejrzenia jednego z moich ulubionych filmów - "Tajemnicy Brokeback Mountain" w reżyserii Anga Lee. Film miał swoją premierę w roku 2005, a główne role zagrali w nim Jake Gyllenhaal oraz nieżyjący od kilku lat Heath Ledger. Aktorom towarzyszyły wschodzące wówczas gwiazdy - Michelle Williams oraz Anne Hathaway. Już same nazwiska powinny przekonać nas, że film ten jest nie tylko godny uwagi, ale i na wysokim poziomie. Dodajmy do tego piękną muzykę Gustavo Santaollala, wspaniałe zdjęcia wykonane w Wyoming oraz przede wszystkim świetny scenariusz, który mimo, że opisuje prostą historię, wciąga nas bez reszty i sprawia, że z głęboką uwagą śledzimy losy głównych bohaterów.
Brokeback Mountain - source: stopklatka.pl
Jest rok 1963. Dwaj młodzi, wychowywani w kowbojskiej tradycji, amerykanie - Jack Twist i Ennis Del Mar spotykają się w punkcie rekrutacji do pracy tymczasowej prowadzonym przez hodowcę owiec Joe Aguirre'a. Wkrótce obaj zostają zatrudnieni do pilnowania i wypasu owiec na wzgórzach góry zwanej  Brokeback Mountain. 
Podczas tygodni spędzonych razem mężczyźni zżywają się ze sobą i poznają bliżej swoje historie i plany na przyszłość - Jack jest wychowywanym beztrosko, zwariowanym marzycielem, którego celem jest zdobywanie trofeów na rodeo, Ennis natomiast, dorastający jako sierota pod opieką niewiele starszego od siebie rodzeństwa, dąży do ustatkowania się, założenia rodziny i spokojnego życia na farmie ze swoją narzeczoną.
Beztroskie obcowanie z naturą, oderwanie od życia wśród cywilizacji i niesamowity klimat górskich zboczy towarzyszą rodzącemu się między Jackiem i Ennisem nieśmiałemu i nienazwanemu uczuciu, które sprawia, że wytworzy się między nimi więź i zażyłość silniejsza niż mogliby kiedykolwiek przypuszczać. Jednak czas spędzony razem na Brokeback Mountain mija szybko i nieuchronnie. Przychodzi również moment kiedy trzeba wrócić do swojego dawnego życia i zamknąć rozdział zatytułowany jako owoc zakazany. Czy jednak uda się to bohaterom? Czy wystarczy im sił, aby zapomnieć o ulotnych chwilach i podążyć drogą jaką każdy z nich miał już dawno wyznaczoną? Ile czasu potrzeba, aby zrozumieć swoje uczucia i zacząć o nie walczyć? 

Film po prostu mnie zmiażdżył. Pokazuje on bardzo silne emocje i uczucia. Jest tu wielka miłość i idąca w parze z nią przytłaczająca bezradność w nietolerancyjnym i pełnym uprzedzeń świecie. Są zmagania bohaterów ze sobą i najbliższymi, są też chwile zapomnienia, pełne sentymentu i spokoju. Wszystko to udekorowane wspaniałymi krajobrazami, klimatyczną muzyką country i świetnie dobranymi strojami ranczerskimi. Obraz Anga Lee zasługuje na najwyższe oceny i miano arcydzieła kinematografii pod każdym względem.  

4 komentarze:

 1. Hmmm cały czas zbieram się, żeby obejrzeć ten film. Mam nadzieje, że końcu zbiorę się zobaczę film, który rekomendujesz :)Mua ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Choć minęło już tyle lat - nadal w głowie i duszy kłębią się wspomnienia...
  Nie sposób o tym zapomnieć. Pod wpływem tego filmu zmieniło się moje spojrzenie na świat i ludzi. Trzeba to zobaczyć...

  OdpowiedzUsuń
 3. Film jest przepiękny, wspaniałe aktorstwo, piękne widoki, rewelacyjna muzyka i historia, która naprawdę porusza.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dopiero parę dni temu obejrzałem ten film i muszę przyznać, że bardzo mnie poruszył. Jest naprawdę dobrze zrobiony i świetnie zagrany. Michelle Williams, Heath Ledger i Jack Gyllenhaal świetnie zbudowali swoich bohaterów. Chętnie zobaczyłbym jakiś film w podobnym stylu, gdzie tak wyraźnie można zaobserwować i odczuć emocje bohaterów.

  OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią: