poniedziałek, 3 września 2012

Dzienniki z podróży: Wyspy Kanaryjskie, Gran Canaria - Wydmy - Diunas de Maspalomas

Nieziemsko malownicze Diunas de Maspalomas to zaledwie jedno z wielu miejsc wartych zwiedzenia na Wyspach Kanaryjskich. Piasek, który przyleciał na Gran Canarię z Sahary, stworzył na wyspie wyjątkowy zakątek. Ten kawałek pustyni na wyspie to jedno z najpiękniejszych miejsc na Wyspach Kanaryjskich. Powstanie wydm było możliwe tylko dzięki temu, że wyspy te znajdują się w pobliżu kontynentu afrykańskiego. Dzięki tejże bliskości, wyspy są często nawiedzane przez gorący, pustynny wiatr - Sirocco. Gdy wieje Sirocco na kilka dni powietrze na wyspach zmienia się. Podmuchy wiatru smagają gorącem. Powietrze, które zostało nagrzane nad pustynią ulatuje w stronę oceanu. W niedużej odległości od brzegu, w jakiej znajdują się Wyspy Kanaryjskie, wiatr ten jest doskonale wyczuwalny jako kilkudniowa gwałtowna zmiana powietrza na ekstremalnie gorące.

Warto wspomnieć, że nie wystarczy odwiedzić jednej wyspy aby poznać wszystkie. Wyspy Kanaryjskie są wyjątkowe. Każda wyspa jest zupełnie inna od pozostałych. Dziś zaprezentuję przedsmak Gran Canarii - obok Teneryfy największej z wysp w archipelagu wulkanicznych wysp Kanaryjskich.


Tuż przy wschodnim wybrzeżu wyspy w okolicach miasta Maspalomas wita nas pustynny krajobraz i potężne wydmy stworzone z saharyjskiego piasku.


W tle wydm wyłania się ocean atlantycki, który pięknie podkreśla barwę piasku w połączeniu z błękitem nieba. 


Wiatr tworzy na wydmach charakterystyczne rowki w piasku, które układają się w piękne wzory.


Spacer po wydmach jest wyjątkowo uciążliwy. Najlepiej jest wędrować po grzbietach wydm.


Wydmy bez przerwy zmieniają się pod wpływem wiatru. Ich wędrówka jest nieprzerwana a raz ukształtowana wydma może w krótkim czasie zniknąć wraz z podmuchami wiatru.


Czasem aby pokonać wydmę najlepiej jest wbiec na nią. Dzięki szybkiemu wbieganiu nie zapadamy się w piasku jak przy powolnym wchodzeniu.


Do chodzenia po nagrzanym piasku niezbędne są buty, które ochronią przed oparzeniami stóp.  

Nie zapomnijmy o aparacie fotograficznym ale pamiętajmy, żeby ochraniać go gdy wieje wiatr aby drobinki piasku nie dostały się do środka aparatu.


Będąc na pustyni poczuj wspaniały moment jakim jest zbieganie z wysokiej wydmy. 


Jeśli obawiasz się wyprawy na prawdziwą, wielką pustynię, wydmy w Maspalomas będą doskonałą namiastką. W końcu jest to część Sahary, a widoki są równie wspaniałe. 


1 komentarz:

  1. Piękne zdjęcia! Każda z Wysp Kanaryjskich jest rzeczywiście całkowicie inna. Co więcej, istotne różnice w krajobrazie i temperaturach północy i południa są w powszechne w obrębie każdej z dużych Wysp, a na El Hierro, najmniejszej z głównych 7 Wysp, krajobrazpotrafi zmieniać się co 500m. Życzymy dalszego miłego podróżowania!

    OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią: