środa, 5 września 2012

Jak poruszać się na lotnisku

Po zapoznaniu Was z zasadami zakupu biletów lotniczych, czas na kolejny etap naszego podróżowania. Tym razem chciałabym  wszystkim czytelnikom przybliżyć temat poruszania się po lotnisku. Temat niby banalny, ale wierzcie mi przemieszczanie się na lotnisku a właściwie dotarcie na pokład samolotu czasami jest wyzwaniem. Zanim jednak podam kilka przydatnych wskazówek chciałabym zwrócić Wam uwagę na "czas". 
Podróż samolotem jest podróżą wymagającą większej ilości kontroli niż inne środki transportu, dlatego też zanim podejmiecie decyzje co do czasu wyjazdu z domu zróbcie rozeznanie co do czasu dojazdu, przepustowości lotniska, terminalu z którego odprawiany jest Wasz rejs, czy nawet wielkości portu lotniczego.
Informacja od przewoźnika "odprawa zamykana jest dokładnie ... minut przed lotem" oznacza iż, do czasu wskazanego w regulaminie musicie zdać bagaż rejestrowany i mieć karty pokładowe". Oczekiwanie w kolejce nie koniecznie musi być akceptowane.
W tym przypadku jakiekolwiek spóźnienie może być dla nas końcem naszej wycieczki zanim się ona jeszcze zaczęła. 
Zaczynajmy więc:

1) Po wejściu na terminal spróbujcie ustalić wszystkie najważniejsze punkty niezbędne do przejścia odprawy (stanowisko odprawy, terminale umożliwiające samodzielną odprawę, przejście do kontroli bezpieczeństwa, informacja lotniskowa). Wstępne rozeznanie ułatwi przejście z punktu A do punktu B, oraz ograniczy możliwość "krążenia" po terminalu.

2) Po zdaniu bagażu i uzyskaniu kart pokładowych niezwłocznie udajcie się do kolejki prowadzącej do kontroli bezpieczeństwa. Do kolejki stawiają się wszyscy pasażerowie z terminala, tak więc nie czekajcie do ostatniej chwili bo kolejka oczekujących może być naprawdę duża, a jak wspomniałam wcześniej czas jest niezwykle ważny. Dodatkowo w celu uniknięcia dodatkowych utrudnień zawsze postępuj zgodnie z uwagami służ dokonujących kontroli. Informacje dotyczące tego co możecie zabrać ze sobą w bagażu podręcznym możecie znaleźć na stronie swojego przewoźnika.

3) Zanim ruszcie na zakupy do strefy bezcłowej znajdźcie własny "gate". Pamiętajcie na lotnisku jesteśmy po to by gdzieś polecieć, nie po to by zrobić zakupy. Poruszając się zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się na tablicach informacyjnych odnajdźcie punkt wejścia do samolotu i zrób ponowne rozeznanie. Takie działanie pozwoli Wam znaleźć najbliższe najpotrzebniejsze punkty (łazienka, kiosk).

4) Sprawdź ile czasu zostało do "boardingu" (taka informacja najczęściej jest widoczna na karcie pokładowej lub na ekranie znajdującym się na gate'm). Jeśli macie jeszcze czas możecie spokojnie udać się na zakupy. Nie oddalajcie się jednak zbyt daleko od punktu wejścia do samolotu. Starajcie się kontrolować czas tak by w chwili rozpoczęcia procedury przyjęcia pasażerów na pokład stanąć w kolejce.

Udanego lotu.

lotnisko Berlin Brandenburg (BER) / source: bonvoyage.pl


widok na część płyty jednego z największych lotnisk na świecie FRA - Frankfurt /source: hotelkern.de
lotnisko WAW Warszawa Okęcie /source: tanie-loty.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią: