czwartek, 2 sierpnia 2012

Kupujemy bilety lotnicze


Podróże coraz częściej wpisane są w nasze życie. Lubimy czas wakacji, kiedy to można pojechać w ciekawe miejsce i poznać inną stronę życia. Pomimo, że podróżowanie nie jest dla nas obce cały czas uczymy czym jest podróżowanie i jakimi prawami rządzi się branża turystyczna.
Rejs samolotem nie jest już opcją tylko dla wybranych. Tanie linie lotnicze sprawiły, że każdy z nas może pozwolić sobie na zakup biletu lotniczego i skorzystanie z naprawdę wygodnego środka transportu. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od tego ile nasz bilet kosztował obowiązują nas zasady przedstawione w regulaminie przewoźnika. Dodatkowo w przypadku naprawdę tanich biletów należy wziąć pod uwagę, że pewne opcję dostępne w konkretnych liniach lotniczych mogą być dla nas niedostępne.

Oto kilka ważnych aspektów o których warto pamiętać przy zakupie biletu lotniczego:

- Przed zakupem biletu sprawdźmy jakie dokładnie lotniska obsługuje przewoźnik - w wielu europejskich miastach (i nie tylko) dostępnych jest kilka lotnisk, które mogą znajdować się nawet ponad 100 km od konkretnej aglomeracji.

- W trakcie wyboru taryfy bądź konkretnego lotu sprawdź co zawiera cena biletu – o ile zgodnie z obowiązującym prawem przewoźnik zobligowany jest do przedstawiania cen z opłatami lotniskowymi i podatkami, o tyle żaden przewoźnik w cenę biletu nie musi wliczać opłaty za bagaż rejestrowany czy cateringu pokładowego.

- Przed płatnością upewnij się, czy dane wpisane do rezerwacji są prawidłowe - proszę uwierzcie systemy same nie zmieniają danych rezerwacji. Różni przewoźnicy po wyborze dat rezerwacji różnie prezentują oferowane rejsy. Bardzo często po wyborze konkretnej daty zobaczymy propozycje na dzień przed i po. Zaznaczając pierwszy z brzegu rejs możemy sami sobie krzywdę.

- Zapoznaj się najważniejszymi warunkami przewozu przewoźnika - Kupując bilet podpisujemy umowę którą powinniśmy przeczytać. Oczywiście nie każę nikomu czytać całości - są pewne zasady, które są niezależne od linii i zawsze będą wyglądać tak samo, są jednak również elementy które mogą być inne dla każdego przewoźnika (zasady odprawy, limity bagażu, zasady zmiany rezerwacji, rezygnacji, kategorie wiekowe).

- Jeśli w trakcie płatności długo czekasz na odpowiedź za banku – nie klikajmy żadnych przycisków funkcyjnych. Trzykrotne wciśniecie „zatwierdź płatność” naprawdę nie przyspieszy transakcji. W takich sytuacjach dobrze skontaktować się z przewoźnikiem. Agent w Call Center na podstawie naszych informacji może sprawdzić, czy dokonaliśmy jakiejś transakcji.

- Spisujmy kody rezerwacji – kod rezerwacji to nasz bilet. Nawet jeśli przewoźnik ma w zwyczaju przesyłać potwierdzenie na adres mailowy zapisanie kodu nic nas nie kosztuje. W przypadku jeśli potwierdzenie rezerwacji nie trafia na adres mailowy przy pomocy kodu rezerwacji możemy bardzo szybko zweryfikować sytuację.

Mam nadzieje, że te kilka informacji pomoże wam chwili zakupu biletu.
Życzę wam udanego podróżowania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią: