wtorek, 28 sierpnia 2012

Minimalizm, wnętrza minimalistyczne

Styl minimalistyczny jest obecnie jednym z najpopularniejszych stylów urządzania wnętrz. Minimalizm bazuje na ideologii japońskiej. Najważniejsze są w nim trzy przesłanki. Ma być prosto, harmonijnie i perfekcyjnie. Niekiedy wnętrza takie mogą kojarzyć się z ascetyzmem i z dążeniem do harmonii duszy i umysłu poprzez ukrycie wszystkich zbędnych przedmiotów. Umysł wtedy nie rozprasza się i nie dekoncentruje się poprzez chaos, który wytwarza nadmierna ilość przedmiotów we wnętrzu. Przebywanie w pokoju urządzonym w stylu minimalistycznym pozwala na wyciszenie i na wewnętrzne upajanie się formami tej sztuki prostoty.

Wnętrze minimalistyczne jest przestronne, ilość mebli ogranicza się do minimum tak, żeby pozostały jedynie przedmioty niezbędne do życia. Dominują proste formy, pozbawione wszelkich ozdób, czasem wręcz ascetyczne, charakterystyczne są tu formy geometryczne i kąty proste. Meble często są niskie, podkreślając tym przestrzenność pomieszczeń. Często same formy mebli stanowią dekorację pokoju, warto więc zastanowić się nad zakupieniem ciekawej, niezwykłej kanapy, która wydobędzie styl pomieszczenia.
Dekoracje, jeśli w ogóle występują, są mocno zaakcentowane. Jako dekoracji można użyć np. wazonu, ciekawej lampy, jakiegoś dużego, wzorzystego przedmiotu, materiału np. pościeli, obrazu itp.

Jeśli chodzi o paletę barw we wnętrzu minimalistycznym, dozwolone są barwy w odcieniach neutralnych, jasne, jednolite - biel, beż, brąz, szary. Aby dodać charakteru naszemu wnętrzu, możemy przełamać te odcienie wprowadzając elementy w ciemnych kolorach, wyraźnie odcinające się od neutralnych, jasnych barw. Ciekawym rozwiązaniem może być element w mocnym, kontrastowym kolorze np. czerwony, żółty, zielony, niebieski.Dekoracje, jeśli w ogóle występują, są mocno zaakcentowane. Jako dekoracji można użyć np. wazonu, ciekawej lampy, jakiegoś dużego, wzorzystego przedmiotu, materiału np. pościeli, obrazu itp.

 Source: asamllpieceofgodsplan.blogspot.com

Dominują proste formy, pozbawione wszelkich ozdób, czasem wręcz ascetyczne, charakterystyczne są tu formy geometryczne i kąty proste.
Source: caribbeantravelnews.blogspot.com


Wnętrze minimalistyczne jest przestronne, ilość mebli ogranicza się do minimum tak, żeby pozostały jedynie przedmioty niezbędne do życia.
faisalcarper.net

Przebywanie w pokoju urządzonym w stylu minimalistycznym pozwala na wyciszenie i na wewnętrzne upajanie się formami tej sztuki prostoty.
rexhome.com

1 komentarz:

Podziel się z nami swoją opinią: