wtorek, 21 sierpnia 2012

Styl modernistyczny

Ostatnio zainteresował mnie trend w architekturze i wystroju wnętrz zwany stylem modernistycznym. Jest to bardzo charakterystyczny styl i wzbudza we mnie różne emocje. Chciałabym pokrótce opowiedzieć Wam na czym polega ten styl i skąd się wziął.

Wczesny modernizm rozwijał się wraz z pojawianiem się wielu różnych nurtów w Europie i Ameryce na początku XX wieku. Głównym założeniem tego stylu była idea, która wiązała się z funkcjonalnością budowli. Im bardziej funkcjonalny był budynek, tym bardziej uważany był za piękniejszy. Styl odrzucał także wszelkiego rodzaju ozdoby oraz ornamenty. Idee te zaczęły rozkwitać jeszcze w XIX wieku wraz z rozwojem sztuki inżynieryjnej, budową fabryk i budynków użyteczności publicznej, początkami budownictwa żeliwno-stalowego i zachwytem nad prostotą i funkcjonalnością.

Jak rozpoznać budynek modernistyczny?

Jedną z pierwszych rzeczy rzucających się w oczy w budynku modernistycznym jest połączenie wielu elementów złożonych z figur geometrycznych. Często bryły wychodzą poza rzut budynku. Charakterystyczny jest także tzw. wolny plan lub też wolny rzut budynku przez co uzyskuje się otwarte wnętrza i szeroką przestrzeń tak bardzo wpisane w styl tego nurtu.

Materiały z jakich buduje się takie budynki, z których wykonuje się również wnętrza i meble to drewno, stal. szkło, a także surowy beton.Powierzchnie zwykle są gładkie, często całe ściany są przeszklone, podczas gdy pozostałe stanowią obszerną, jednolitą powierzchnię. Można zaobserwować proste elementy zrobione z żaluzji lub metalowych prętów np. balustrady. Dominuje prostota i surowość stylu przy jednoczesnej obfitości przestrzeni, światła i poczuciu bliskości otoczenia zewnętrznego. W budynkach tych zanikają granice między budowlą a otoczeniem zewnętrznym. Efekt taki uzyskuje się poprzez otwarte powierzchnie wewnątrz budynku, przeszklone ściany, swobodne przejścia między pomieszczeniami oraz na zewnątrz a także zastosowanie specyficznych materiałów do budowy i monochromatyczne barwy (najczęściej stosowanymi barwami są biel, czerń, odcienie szarości, beżu, ewentualnie jednego intensywnego, kontrastującego koloru).

Styl modernistyczny nawiązuje do prostoty, nowoczesności.  Z drugiej strony zwraca uwagę na ekologię i styl życia harmonizujący z naturą. Kojarzy się także z wypoczynkiem, luksusem i modnym obecnie pojęciem "wellness", dlatego często hotele, ośrodki SPA w swej architekturze nawiązują do stylu modernistycznego. Jest to również styl lubiany przez klasę wyższą.

Wszystkie elementy stylu sprawiają jednak, że budynki wyglądają sterylnie i niezbyt przytulnie. Wiele osób twierdzi, że wnętrza są zbyt surowe, brak im domowego ciepła. Dlatego też styl modernistyczny rzadko jest stosowany do całości budynków, często jest uzupełnieniem lub przełamaniem jakiegoś innego stylu. Często również dodaje się do niego dekoracje.

Co można sądzić o tym stylu? Domy, niekiedy bajeczne, pełne przestrzeni i światła, są często uznawane za mało przytulne i nie potrafiące stworzyć domowej atmosfery. Domy modernistyczne nadają się do otoczenia które warte jest ekspozycji jeśli np. dom znajduje się niedaleko plaży, lasu, gór, łąk itp. Eksponując otoczenie pokazujemy jednocześnie wnętrze budynku, dlatego wielkie przeszklone przestrzenie lepiej budować np. od strony ogrodu. Budynki modernistyczne choć tak fantazyjne, przywodzą mi na myśl z jednej strony styl surrealistyczny z drugiej zaś strony styl socrealistyczny. Dla mnie kojarzą się niekiedy z socjalizmem oraz z epoką industrialną, zwłaszcza budynki z surowego betonu lub stali. Niemniej jednak wypoczynek w takim miejscu byłby niezapomnianą formą relaksu w iście duchowym i artystycznym stylu.

A jak Wam podobają się budynki modernistyczne?

source: luxhomedecor.com

Często bryły wychodzą poza rzut budynku.
source: seoff.com

Najczęściej stosowanymi barwami są biel, czerń, odcienie szarości, beżu.

Można zaobserwować proste elementy zrobione z żaluzji lub metalowych prętów np. balustrady.

Materiały z jakich buduje się takie budynki, z których wykonuje się również wnętrza i meble to drewno, stal. szkło, a także surowy beton.

Jedną z pierwszych rzeczy rzucających się w oczy w budynku modernistycznym jest połączenie wielu elementów złożonych z figur geometrycznych

Wypoczynek w takim miejscu jest niezapomnianą formą relaksu w iście duchowym i artystycznym stylu.

Domy modernistyczne nadają się do otoczenia które warte jest ekspozycji jeśli np. dom znajduje się niedaleko plaży, lasu, gór, łąk itp.

Dominuje prostota i surowość stylu przy jednoczesnej obfitości przestrzeni, światła i poczuciu bliskości otoczenia zewnętrznego.

Budynki modernistyczne choć tak fantazyjne, przywodzą na myśl z jednej strony styl surrealistyczny z drugiej zaś strony styl socrealistyczny.

Wszystkie elementy stylu sprawiają, że budynki wyglądają sterylnie i niezbyt przytulnie.
 www.homes-interior.com


Styl modernistyczny kojarzy się z wypoczynkiem, luksusem i modnym obecnie pojęciem "wellness".

source: www.fopple.com

W omawianym stylu zwraca się uwagę na ekologię i styl życia harmonizujący z naturą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią: