sobota, 6 października 2012

Film: "Bracia"

Weterani wojenni zawsze byli ciekawym tematem książek i filmów. Jak wojna zmienia człowieka? Czy po koszmarach, które przeżyliśmy na froncie możemy wrócić do codzienności i żyć podobnie jak wszyscy? Jak porozumieć się z ludźmi, do których wracamy? Film "Bracia" z 2009 r., będący remakiem duńskiego filmu z 2004 r. pod tym samym tytułem, przedstawia w bardzo ciekawy sposób nie tylko problem powtórnej socjalizacji weteranów wojennych, ale głównie dotykające ich problemy rodzinne.
Brothers, 2009. source: impawards.com

Grace i Sam (w tych rolach Tobey Magire oraz Natalie Portman) są szczęśliwym małżeństwem. Ona prowadzi dom i zajmuje się wychowywaniem dzieci, on natomiast spełnia się w charakterze wojskowego. Jak w każdej rodzinie, od czasu do czasu nękają ich różnego rodzaju problemy. Główną ich przyczyną jest niedojrzały brat Sama, Tommy (Jake Gyllenhaal), który często wchodzi w konflikt z prawem i jest cyklicznie przetrzymywany w areszcie. 

Kiedy Sam zostaje wysłany na front i niedługo potem przychodzi informacja o jego zaginięciu, Tommy podejmuje decyzję, że pomoże Grace w opiece nad dziećmi i prowadzeniu gospodarstwa domowego. Mężczyzna powoli dojrzewa, poważnieje i zaczyna czuć odpowiedzialność za rodzinę. Do tej pory był zawsze porównywany do swojego idealnego i prawego brata. Teraz jednak przyszedł czas, aby i on wziął sprawy w swoje ręce. Niesienie pomocy rodzinie sprawia, że Tommy zbliża się do Grace. Kobieta jest nadal wstrząśnięta śmiercią męża. Czuje też jednak ogromną samotność i pustkę. Dostrzegając w Tommym dobrego człowieka, pozwala mu zbliżyć się do siebie i nawet zaczyna czuć do niego coś więcej. 

W niedługim czasie Tommy zostaje na dobre zaakceptowany przez rodzinę zmarłego brata. Nagle jednak pojawia się informacja, że Sam został odnaleziony w obozie wroga i żyje. Wkrótce ma wrócić do domu, gdzie czeka na niego pełna wyrzutów sumienia Grace. Tommy bojąc się kolejnych porównań do bohaterskiego Sama, wycofuje się. Sam jednak wraca inny, zmieniony i jakby nieobecny duchem. Wkrótce zaczyna domyślać się co zaszło podczas jego nieobecności i dochodzi do konfliktu między nim a bratem. Przesadnie agresywne i dziwne reakcje męża zupełnie zaskakują Grace. Nie wie ona bowiem o strasznej tajemnicy, którą skrywa uhonorowany i szanowany bohater wojenny. 

Film "Bracia" jest absolutnym majstersztykiem jako studium psychologiczne weterana wojennego i jego powrót do normalności. Po obejrzeniu go naszła mnie refleksja nad bohaterstwem i jego wymiernością. Jak właściwie oceniać ludzi? Co jest tak naprawdę miarą męstwa? Czy zwykłym ludziom wolno tak naprawdę oceniać zachowanie osób, które co dzień zmagają się z walką i śmiercią? Jak budować relacje z kimś kto wraca z brzemieniem strasznych wydarzeń z frontu? Czy taka osoba zdolna jest jeszcze przeżywać zwyczajnie codzienne czynności i zwracać uwagę na z pozoru prozaiczne problemy swoich najbliższych? 

Gorąco polecam film "Bracia" nie tylko za wspaniałą fabułę, ale i świetną grę aktorską oraz bardzo klimatyczną muzykę w tle.  

source: impawards.com

3 komentarze:

  1. widziałam ten film... obejrzałam mimo, że Natalie Portman nie należy do moich ulubionych aktorów. Jego gra aktorska nie bardzo do mnie przemawia... tak więc nie wyrażę swojego zdania na temat "Braci" ponieważ każdemu może się podobać coś innego... pozdrawiam;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pamiętam, że dopiero ten film przekonał mnie do gry Toby'ego. Ogólnie kawał dobrego dramatu, który pozostaje na trochę dłużej gdzieś w głowie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Obejrzałam, czytając zachwycone komentarze na którymś z blogów i jak dla mnie film wart uwagi, ale smutny i przygnębiający ( wiem, wiem temat ciężki).

    OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią: