wtorek, 2 października 2012

Czytamy: Karen Doornebos "Dama w opałach"

Dziś będzie lekko i przyjemnie. Coś specjalnie dla fanów Jane Austen i wszelkich innych "period dramas". Ostatnio w moje ręce trafiła książka "Dama w opałach". Już wcześniej bardzo byłam jej ciekawa, więc z wielkim zapałem zabrałam się do czytania. 

Historia opisana w książce "Dama w opałach" przypomina trochę marzenie każdej romantyczki oraz miłośniczki książek i świata opisywanego przez wspaniałą autorkę jaką jest Jane Austen. Która z nas nie marzyła kiedyś aby włożyć suknię rodem z XIX wieku i ruszyć na bal, podczas którego jakiś przystojny Mr. Darcy poprosiłby ją do tańca? Albo też która z nas nie wyobrażała sobie, że spacerując spotyka go w mokrej, przyklejonej do ciała koszuli? Bohaterka książki "Dama w opałach" jest kobietą, która również snuje takie marzenia. Tylko, że w odróżnieniu od nas, jej marzenia mają się wkrótce spełnić w bardzo przewrotny sposób. 

Dama w opałach, source: lubimyczytac.pl

Chloe Parker, 39-letnia, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych matka i rozwódka, zostaje zaproszona do udziału w programie telewizyjnym. Wprowadzona w błąd myśli, że program jest konkursem na znajomość szczegółów powieści napisanych przez Jane Austen. Na miejscu jednak okazuje się, że kobieta trafia do reality show z bardzo restrykcyjnymi warunkami. Oto nagle musi przywdziać suknię z czasów regencji i na kilka tygodni porzucić wszelkie wygody jakie oferuje XXI wiek. Teraz bowiem bohaterka rywalizuje z innymi uczestniczkami o względy tajemniczego dżentelmena. Ocenie podlegać będą nie tylko znajomość obyczajów i powściągliwość w działaniu, ale także umiejętności będące domeną każdej szanowanej, wykształconej i kulturalnej damy.

Wkrótce okaże się czy w dzisiejszych czasach istnieją prawdziwi dżentelmeni i czy epoka regencji to w istocie wymarzony świat nie tylko Chloe Parker ale i każdej z nas.

Książka "Dama w opałach" jest bardzo przyjemną, lekką i zabawną lekturą. Nie jest to może wybitna literatura, ale dowiedzieć się można niej bardzo wielu ciekawostek na temat epoki regencji. Główna bohaterka wzbudza sympatię, a wszystkie zdarzenia, które jej się przytrafiają potrafią naprawdę rozśmieszyć czytelnika. Polecam!

A na koniec kilka plakatów najlepszych ekranizacji powieści Jane Austen (source: impawards.com, moviepostercb.com):

Duma i uprzedzenie.

Emma.
Rozważna i romantyczna.3 komentarze:

 1. Hmm...pomysł interesujący ale jestem ciekawa jak autorka rozwiązała sprawę zachowania się tych kobiet w reality show. Wydaje mi się ten pomysł dość ryzykowny. Może powiesz coś więcej na ten temat? I na temat tego tajemniczego gentlemana? Bo staram się wyobrazić sobie czy postaci grające w reality show są naprawdę wiarygodne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warunkiem wystąpienia było zastosowanie się do pewnych zasad, które obejmowały między innymi odpowiedni sposób odzywania się, maniery itp. Pilnowano by uczestnicy zachowywali się wiarygodnie, inaczej groziło im odejście z programu. Sami uczestnicy oczywiście musieli wiedzieć dużo o tych czasach. :)O gentlemanie nic nie powiem mając nadzieję, że zachęcę Cię do przeczytania ;)

   Usuń
 2. Ok Ok I get it :) chętnie po to sięgnę. Jest w kolejce. (dość długiej)

  OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią: